czwartek, 10 kwietnia 2014

Zasieki i transzeje w dolinie Brynicy...

Ślady wojny zapisane w zboczach doliny...

Na prawych zboczach doliny Brynicy po obu stronach drogi Ruda - Gutowo na długości ponad 2 kilometrów ciągną się w okopy, rowy i transzeje. Pochodzenie tych form pewnie (?), schowanych w gęstym lesie i praktycznie niewidocznych z powierzchni terenu należy wiązać z działania w czasie II wojny światowej na tym obszarze. W niektórych miejscach układ umocnień wskazuje na koncentrację prac - być może są to dawne stanowiska ogniowe. Do tej pory obiekty te nie zostały ujęte na żadnej mapie ani planach. Na próżno także szukać wzmianek i ich istnieniu w literaturze. 

Zarys obiektów wraz z analizą obrazów poniżej...


3 komentarze:

  1. To fragment niemieckiej pozycji obronnej. Okopy i trnszeje ciągną się aż do Brodnicy, głównie wzdłuż Drwecy. Budowane przez więźniów z podobozow obozu Stutthof oraz jeńców radzieckich. Jeden taki podoboz znajdował się w Jajkowie. Umocnienia nigdy nie zostały wykorzystane bojowo. Więcej mozna znaleźć w internecie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe te pozycje. Czy jesteście pewni że są drugo wojenne? Brak im regularności, wygląda że mają poprzecznice charakterystyczne dla pierwszo wojennych. Tuż obok przebiega Drewenz Stellung z 44/45 ale wije się wzdłuż Drwęcy by odbić na zachód koło Nowego Miasta Lubawskiego i dotrzeć do okolic Groszek, by przejść w kolejną linię dowiązującą do Pozycji Olsztyneckiej. W dodatku tuż obok przebiegała granica Prus… bardzo ciekawe słowem. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwszowojenne - mało prawdopodobne. Nie było tu zadnych działań. Po Tannerbergu front poszedł na wschód.

    OdpowiedzUsuń