wtorek, 15 kwietnia 2014

Gdzie jest najwięcej grodzisk w Polsce?

Dawne grody...


W latach 60. powstała "Mapa grodzisk w Polsce" autorstwa Antoniewicza i Wartosławskiej. Bazując na tych danych, postarano się sprawdzić w jakich regionach kraju spotkamy najczęściej grodziska i jakie prawidłowości spotkamy w ich rozmieszczeniu. 

Dyskusja nad rozmieszczeniem grodów (obecnie grodzisk) pozostaje otwarta. Jeżeli widzicie pewne prawidłowości, podzielcie się swoimi uwagami pod postem.

Objaśnienia do mapy

obszar ujęty wewnątrz niebieskiej granicy to obszar ostatniego zlodowacenia w Polsce; położenie grodzisk symbolizują czarne punkty na mapie - na obszarze Polski naliczono ponad 2 300 takich obiektów.


2 komentarze:

  1. Witam. ostatnio interesuję się grodziskami w Polsce wschodniej (woj. lubelskie) czy może mi Pan podać źródło powyższej mapki żebym mógł poznać nazwy oraz dokładniejsze położenia zaznaczonych na niej grodzisk? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie, mapą bazową jest opracowanie z 1964 roku W. Wartosłowskiej pt. Mapa grodzisk w Polsce. Mapa jest ogólna i wątpię aby mógł Pan poprzez tą mapę zlokalizował szczegółowe położenie konkretnego grodziska. Co ważne, punkty posiadają numerację ale nie dotarłem do indeksu grodzisk.


    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń