niedziela, 30 grudnia 2012

Odnajdźmy się...


Położenie geograficzne

   Górzno - mała mieścina położona w północnej Polsce, w której mieszka nieco ponad tysiąc osób. W sąsiedztwie położone są większe miasta, m.in. Brodnica, Rypin, Nowe Miasto Lubawskie czy też Żuromin. Czy Górzno i okolice mają w sobie szczególnego? Każdy kto na to spojrzy z zewnątrz zobaczy niewielkie miasteczko, w którym czas leniwie płynie. Jednak z drugiej strony, jeśli spojrzymy na ten region przez pryzmat czasu otrzymamy obraz dynamicznego, zmieniającego się środowiska przyrodniczego i ciekawej historii, która dziś do nas przemawia z każdej strony. Mam nadzieję, że w jakiś sposób przybliżę zainteresowanych do najciekawszych miejsc tych ziem a i sam się czegoś dowiem i nauczę.

Ryc. 1. Położenie Górzna i okolic na tle hipsometrii Polski (źródło danych SRTM-90)


Obszar eksploracji

   Obszar, który znajduje się w kręgu zainteresowań tego bloga powinien zostać w jakiś sposób określony. Zastanawiając się nad tym pomyślałem, że ktoś kto spędza w Górznie weekend lub urlop powinien w godzinę spokojnie dotrzeć w każde miejsce jakie będzie np. w tym miejscu pokazane i opisane. Z tego też powodu za zasięg swoich eksploracji wybrałem obszar w promieniu 30 km od historycznego wzgórza znanego jako wszystkim mieszkańcom jako Kopiec, położonego bezpośrednio nad samym jeziorem Górzeńskim. 
   
Ryc. 2. Położenie  Górzna na tle podziału administracyjnego obszaru.

Komunikacja

   Chcąc przemieszczać się po całym obszarze mamy do dyspozycji w zasadzie odcinek drogi krajowej nr 15 między Brodnicą i Nowym Miastem Lubawskim, kilka dróg wojewódzkich łączących miasta powiatowe ze sobą i niezbyt gęstą sieć dróg niższej rangi. Generalnie wszędzie gdzie będziemy chcieli możemy dojechać autem, również w obszarach leśnych. Połączenia autobusowe są stosunkowo dobrze rozwinięte - poza transportem PKS mamy do dyspozycji szereg prywatnych przewoźników, którzy oferują bardzo dużo kursów również do mniejszych miejscowości. Co do podróżowania koleją to możemy próbować szczęścia, aczkolwiek sieć jest rzadka, połączeń mało lub zupełnie brak i raczej nie dotrzemy tu tym środkiem transportu.


Ryc. 3. Okolice Górzna na tle sieci komunikacyjnej.

Krajobraz i użytkowanie terenu

   Głównym elementem krajobrazu okolic Górzna są kompleksy leśne między Górznem i Lidzbarkiem oraz lasy Pojezierza Brodnickiego otoczone w zasadzie mozaiką pól uprawnych, pastwisk i łąk. W sąsiedztwie dolin rzecznych i rozległych obniżeń terenu występują tereny podmokłe.


Ryc. 4. Pokrycie terenu okolic Górzna na podstawie danych Corine Land Cover. Aktualność z roku 2000. 

Rzeźba terenu (ogólnie)

   Okolice Górzna są bardzo zrożnicowane pod względem rzeźby terenu. Na zachodzie odnajdziemy nisko położoną dolinę Drwęcy (ok. 70 m n.p.m.) z bocznymi dolinami (rynnami polodowcowymi) Rypienicy  i Brynicy (ok. 75 m n.p.m.), a na północnym wschodzie wysoko wyniesione wzgórza Garbu Lubawskiego i Wzgórz Mławskich (do ponad 200 m n.p.m.). W zdecydowanej większości obszar jest porozcinany różnego typu obniżeniami przez co praktycznie cała centralna, północna  i północno-zachodnia część obszaru jest bardzo malownicza.


Ryc. 5. Hipsometria i rzeźba terenu w okolicy Górzna (źródło danych SRTM-90 i mapy topograficzne 1:50 000)

Górzno w sieci...

Miastu i gminie poświęcone jest kilka witryn internetowych, na których podane zostały wszystkie najważniejsze informacje natury czysto administracyjnej, prawnej jak i społeczno-ekonomicznej.
     

1 komentarz:

  1. witam strona jest bardzo pomocna, chcialabym dowiedziec sie czy prawa autorskie map naleza do ciebie? jezeli tak, chcialabym je porzyczyc w celu zrobienia pracy do szkoly. bylaby taka mozliwosc ?:) prosze o mozliwie jak najszybsza odpowiedz :)

    OdpowiedzUsuń